Włącz obsługę JS

Pracownia USG

Pracownia USG

USG jamy brzusznej

Jest to metoda diagnostyczna w przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony jamy brzusznej o charakterze bólu,dyskomfortu, kolki, powiększenia obwodu brzucha. Badanie wykonywane jest również przy podejrzeniu kamicy pęcherzyka żółciowego, kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, a także w przypadku pojawienia się obrzęków, utraty masy ciała, żółtaczki, nadciśnienia tętniczego. Badanie USG brzucha u dzieci wykonuje się m. in. w przypadku podejrzenia, zakażenia w układzie moczowym, przedwczesnego dojrzewania płciowego, żółtaczki, zaparć.

Przygotowanie do badania usg jamy brzusznej

W celu optymalnej oceny narządów jamy brzusznej u dorosłych i starszych dzieci badanie powinno być wykonane na czczo lub bez posiłku(7-8 godzin ), po 2-4 dniowym przyjmowaniu leku zmniejszającego wzdęcia dimetykon (nazwy handlowe Espumisan, Esputicon). Kapsułki dimetykonu należy rozgryźć i przyjmować 3 razy dziennie po 3 kapsułki. Leki te dostępne są w aptece bez recepty.
Prosimy również, aby NIE spożywać przed badaniem płynów, palić papierosów i żuć gumy. Spożycie płynów, a wraz z nimi połykanie powietrza może istotnie utrudnić ocenę narządów nadbrzusza w tym trzustki i sąsiadujących narządów nadbrzusza. Butelkę z niegazowaną wodą proszę jednak zabrać ze sobą. W trakcie badania lekarz zadecyduje, czy należy przyjąć porcję wody w celu oceny pęcherza moczowego. Jakość wykonania badania USG jamy brzusznej zależy od zawartości jelit i żołądka. Nadmierna obecność gazów jelitowych utrudnia przechodzenie fal ultradźwiękowych, co może przekładać się na brak możliwości uwidocznienia przysłoniętego organu. Aby zminimalizować obecność gazów w jelitach należy najlepiej 2 dni przed badaniem unikać przejadania się lub spożywania wzdymających pokarmów, np. nadmiernej ilości słodyczy, owoców i soków owocowych, potraw smażonych, warzyw strączkowych, napojów gazowanych.

USG gruczołu tarczycowego

Jest to  podstawowa metodą obrazowania tego narządu. Wykonywane jest przy zaburzeniu funkcji tarczycy (niedoczynność, nadczynność), ocenie wola guzkowego, podejrzeniu guzków tarczycy, przy pojawieniu się wytrzeszczu oczu, zaburzeniach rytmu serca, chudnięciu, otyłości, zaburzonym poziomie cholesterolu. Badanie USG tarczycy należy optymalnie wykonać przed konsultacją endokrynologiczną, łącznie z badaniami z krwi oceniającymi funkcję narządu( TSH,fT3,fT4), a w przypadku podejrzenia procesu autoimmunologicznego także z badaniem anty TPO i TRAK.

Przygotowanie do badania usg gruczołu tarczowego 

Nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Prosimy o nałożenie odzieży umożliwiającej dostępu do szyi. W pracowni USG gruczoł tarczycowy badamy również u dzieci aparatem USG wyposażonym w sondę o wysokiej rozdzielczości, zawsze z zastosowaniem trybów dopplerowskich.